Typowe objawy półpaśca
12

A A A

Palące bóle z zaczerwienieniami i pęcherzykami, pojawiającymi się zwykle w obrębie połowy ciała, to najczęstsze objawy choroby zwanej półpaścem.

Czasami się zdarza, że pierwsze objawy półpaśca są mylone z zawałem serca. Pojawia się wówczas mrowienie, potliwość i bardzo złe samopoczucie. Do innych mylących objawów, które nie są łączone z chorobą zakaźną, zaliczane są bóle głowy i wysoka gorączka.

Typowe pęcherzyki

Typowe objawy półpaścaNajbardziej typowym objawem, po którym łatwo zdiagnozować półpasiec, są czerwone pęcherzyki. Najpierw pojawiają się czerwone plamy, które z czasem przeradzają się w większe grudki, a dopiero na końcu tworzą się wspomniane pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Wszystkie zmiany skórne zaczynają zasychać po około tygodniu od pojawienia się, jednak na całkowite ich zniknięcie trzeba poczeka nawet kilka tygodni.

Najpierw w miejscach czerwonych i bolących pęcherzyków pojawiają się strupy, a te następnie odpadają. W miejscach strupów pozostają brunatne plamy a nawet blizny.

Wykwity pojawiają się wzdłuż nerwów

Wirus półpaśca rozprzestrzenia się po ciele w zakończeniach nerwowych skóry. Najczęściej VZV atakuje jeden nerw czuciowy, a wraz z nim odpowiednie zwoje międzykręgowe.

Typowe objawy półpaśca, czyli bolące pęcherzyki z płynem surowiczym pojawiają się najczęściej wzdłuż zaatakowanego nerwu. Czasami są to ograniczone powierzchnie skóry, na których tworzy się typowe skupisko czerwonych pęcherzyków. W cięższych przypadkach piekące wykwity mogą objąć swym zasięgiem więcej obszarów.

Objawy powikłań półpaśca

W cięższych postaciach półpaśca może dojść do zakażenia pęcherzyków, a w efekcie – do zapalenia skóry. Objawia się to dużym zaczerwienieniem skóry, która jest jednocześnie bardzo rozgrzana. Taki objaw wymaga podjęcia terapii lekami antybiotykowymi.

Czasami może dojść do zainfekowania gałek ocznych, a w efekcie nawet do utraty wzroku. Najczęściej ten objaw poprzedzony jest pojawieniem się czerwonych krost i pęcherzyków na czole i reszcie twarzy.

Kolejnym objawem powikłań półpaśca jest znaczne osłabienie nerwów twarzy, a nawet ubytek słuchu. Ta postać powikłań nazywa się zespołem Ramsaya Hunta.

17-letnia dziewczyna opowiada o przebiegu zespołu Ramsaya Hunta:

Ramsay Hunt Syndrome: Week 1

Co dziesiąty chory, który przekroczył 50. rok życia, doświadcza długotrwałych nerwobólów, będących pozostałością po półpaścu. Te zaburzenia neurologiczne wymagają terapii antywirusowej, a także stosowania leków przeciwbólowych.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Typowe objawy półpaśca lucyna

  Witam, najpierw pojawiły się silne dolegliwości w klatce piersiowej i w plecach,oraz ból lewego przedramienia od strony wewnętrznej,a po tygodniu ukazało się zaczerwienienie i wypryski.Moje pytanie, czy to może jest pólpasiec?

  Odpowiedz

 2. Re: Typowe objawy półpaśca anonim

  Mam poważny problem proszę o pilną odpowiedz z góry dziękuje. Wiec tak od dziecka miałem problem z węzłami chłonnymi,które przenosiły się od szyi w dół zatrzymały się na pachwinie następnie na prawym jadrze urósł mi guz.Kiedy w wieku 16 lat miałem wycinany wyrostek robaczkowy pokazałem guzek lekarzowi ale powiedział że samo przejdzie, zapomniałem na wstępie zapomniałem dodać że mam teraz lat 29.Na mosznie pojawiły się białe plamki małe które z głupoty zbagatelizowałem,zaczęły się rozrastać i od niedawna piec oraz robić się czasem czerwone.

  Odpowiedz

  • Re: Typowe objawy półpaśca anonim

   Potem był problem z narkotykami głównie amfetamina i znów kłopoty z węzłami wiec udałem się do lekarza jakieś 5 lat temu ,robione miałem najróżniejsze badania, w przychodni chorób zakaźnych spędziłem całe zwolnienie ale do plam na mosznie się nie przyznałem ze wstydu przed panią doktor(była strasznie niemiła i traktowała mnie jak trędowatego) i tak dowiedziałem się tylko że mam strasznie tłustą skórę i podejrzenie toksoplazmozy[od małego mam zwierzaka] po wyniki się nie zgłosiłem z głupoty a teraz mam typowe objawy półpaśca na twarzy i wydaje mi się że też na uszach[podobne krosty] omdlenia ,zawroty,głowy,problem z płucami częstą gorączkę ,drgawki,zapomniałem dodać że miałem odmę samoistną.Wiem że muszę udać się do lekarza ale musiałem to z siebie wyrzucić,proszę mi tylko powiedzieć co mi może być,kiła,nowotwór dodam tylko że moje poprzednie partnerki mają już zdrowe dzieci a uprawialiśmy sex bez zabezpieczenia

   w

   Odpowiedz

   • Re: Typowe objawy półpaśca anonim

    Z góry dziękuje i proszę wybaczyć moją chaotyczną pisownie ale jestem załamany

    Odpowiedz

 3. Re: Typowe objawy półpaśca Anna

  Czy półpasiec może wystąpić u trzyletniego dziecko, które nie przechodziło ospy wietrznej?
  Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedz

  Odpowiedz