Półpasiec: jak wygląda leczenie?
4

A A A

Jak w przypadku większości chorób powodowanych przez infekcję wirusową, tak również w przypadku półpaśca stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Nie istnieje bowiem preparat, który całkowicie chroniłby nas przed reaktywacją tego wirusa. Nie ma również leku, którego stosowanie zagwarantuje nam całkowite pozbycie się go.

Leczenie choroby

Początkowe objawy półpaśca są najczęściej utożsamiane ze zwykłym przeziębieniem bądź grypą, dlatego na tym etapie rozwoju choroby do lekarza trafia bardzo mała liczba osób. W leczeniu tego schorzenia stosuje się leki, które mają działanie polegające na hamowaniu proliferacji wirusa oraz takie, które łagodzą objawy półpaśca.

Półpasiec: jak wygląda leczenie?Do pierwszej grupy można zaliczyć bardzo popularne środki, takie jak na przykład acyklowir oraz famcyklowir. Ich działanie polega dokładnie na hamowaniu syntezy jednego z enzymów wirusowych, które jest niezbędne do powielania jego materiału genetycznego, co znacznie skraca okres choroby. Leczenie wyżej wymienionymi środkami trwa zazwyczaj do 10 dni, przy czym lek można przyjmować zarówno w postaci zastrzyków, jak i doustnie.

Kolejną grupę leków stanowią preparaty, które łagodzą dolegliwości powodowane przez półpaśca. Są to przeważnie środki odkażające o miejscowym działaniu, a konieczność ich stosowania zachodzi wtedy, gdy zmiany skórne ulegną uszkodzeniu lub przekształceniu, żeby nie dochodziło do nadkażania bakteryjnego.

Podczas półpaśca istotne jest także zażywanie leków przeciwbólowych, zarówno doustnie, jak też w postaci maści i pudrów do użytku zewnętrznego. Są one wyrabiane na bazie benzokainy. W przebiegu półpaśca warto również zadbać o odpowiednie zaopatrzenie naszego organizmu w witaminy, szczególnie te z grupy B oraz o dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Nie zaleca się jednak moczenia wykwitów na skórze wodą, ponieważ może to doprowadzić do wydłużenia objawów.

Zakończenie leczenia

Po zakończeniu choroby, warto udać się na wizytę kontrolną do naszego lekarza. Trzeba wiedzieć, że czasami zachodzi konieczność dalszego leczenia, nawet wówczas, gdy objawy choroby nie są dostrzegalne. W takich przypadkach stosuje się kortykosteroidy oraz preparaty zwiększające odporność.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Półpasiec: jak wygląda leczenie? marian

    Jestem w przedziale wiekowym 56-58 lat niedawno przechodziłem tą chorobe i od paru dni wróciła wystepuje w okolocy lędzwiowej jakie leki są skuteczne i co należy robić by nie było nawrotów. Pozdrawiam

    Odpowiedz